Jak dostać się na Hebrydy Zewnętrzne


Hebrydy Zewnętrzne to archipelag kilkuset wysp i wysepek ciągnący się na przestrzeni ponad 200km i zmieszanych przez niezbyt dużą społeczność - około 27.000 osób. Każda z większych wysp jest inna - ma odmienny charakter i specyfikę. Na Hebrydach znajdują się jedne z piękniejszych szkockich plaż, panuje tam spokój i sielankowa atmosfera.

W ubiegłym roku wybraliśmy się na Hebrydy Zewnętrzne na wycieczkę rowerową i przejechaliśmy cały archipelag z południa na północ. Była to wspaniała przygoda i polecam odwiedzić te wyspy każdemu kto tu mieszka lub wybiera się do Szkocji. 


Jako, że są to wyspy najlepiej dostać się na nie promem - jest to najprostszy i najtańszy środek transportu, choć oczywiście nie najszybszy. Przeprawa promowa jest ciekawa sama w sobie, a ilość różnych atrakcji na pokładzie sprawia, że podróż mija nadspodziewanie szybko i przyjemnie. Najkrótszy rejs odbywa się z Uig na wyspie Skye do Tarbert lub Lochmaddy, przeprawa z Ullapool do Stornoway to 2.5 godziny, najdłuższa prowadzi z Oban na wyspę Barra (4.45h), ale moim zdaniem jest jednocześnie najciekawsza - prom przez długi czas płynie wąskim przesmykiem miedzy lądową częścią Szkocji a wyspa Mull, po czym wypływa na otwarte morze (tu moze trochę bujać).Istnieją następujące połączenia promowe między stałym lądem a Hebrydami Zewnetrznymi:


Operatorem promów na tych trasach, jak i na całym zachodnim wybrzeżu jest Caledonian MacBrayne w skrócie CalMac (połączenia, cennik i rozkład promów, a także flotę i plany promów oraz menu restauracji możecie znaleźć na stronie przewoźnika).


Ceny biletów za pasażera nie są wysokie, a rowery przewożone są za darmo. Niestety opłaty za transport samochodu są już dużo wyższe, dlatego też polecam podróż z rowerem lub ewentualnie wynajęcie samochodu na wyspach. 


Rowery pod pokładem gotowe do podróży

Na Hebrydy Zewnętrzne płynęliśmy z Oban do Castlebay, a wracaliśmy ze Stornoway do Ullapool. Wybrałam taką kolejność połączeń, a co za tym idzie kierunek jazdy, uwzględniając przeważające kierunki wiatrów wystepujących na Hebrydach, tak aby pomagały nam w podróży, a nie ja utrudniały. Wydaje mi się, że wybór był bardzo dobry, a wycieczka przyjemna i spokojna. 


Terminal promowy w Oban

Rowery grzecznie czekają w kolejce na prom

Bilet na prom ze Stornoway do Ullapool

Promem podróżuje się bardzo wygodnie i komfortowo. Przy ładnej pogodzie całą podróż można spędzić na otwartym pokładzie obserwując piękne, bezludne, szkockie wybrzeże lub wypatrując morskich stworzeń (fok lub delfinów).


Poklad zewnetrzny na rufie promu

Jeżeli pogoda nie jest sprzyjająca można skryć się pod pokładem. Na promie jest mnóstwo różnych miejsc siedzących. Można zasiąść w wygodnych fotelach i podziwiać wzburzone morze przez panoramiczne okno na dziobie, można zapaść się w głębokie i szerokie fotele w cichej części pokładu, przy jednym z wielu stolików lub na stołkach barowych.


Poklad wewnetrzny z panoramicznym oknem na dziobie

Wygodne fotele z widokiem na morze

Cicha czesc prmu

Bufet na promie
Na promie jest mnóstwo różnych miejsc siedzących

Na promie znajduje się stołówka serwująca ciepłe posiłki, bar, gdzie możecie skosztować lokalnych trunków - przede wszystkim szkockiej whisky, ale także regionalnego piwa (ale), kawiarnia w ktorej można zamowic ciepłe i zimne napoje, a wszystko to w bardzo przystępnych cenach i w miarę możliwości przygotowane z lokalnych produktów - menu.


Część ze stolikami

Na promie znajduje się także sklepik z pamiątkami i różnymi drobiazgami (książki, mapy, albumy, upominki, zabawki), salon gier (wstęp tylko dla osób powyżej 18 roku życia) oraz kącik zabaw dla dzieci.

Na każdym promie przygotowano specjalne miejsce dla osób podróżujących z czworonogami (kącik dla psów wyłożony jest wykładziną PCV, a nie jak pozostała cześć promu dywanową, przygotowana jest miska z wodą).


Stoliki i miejsce zabaw dla dzieci

Samochody przygotowują się do zjechania z promu

Pasażerowie wysiadają z promu po trapie podobnym do rękawa na lotnisku

Podwieszana rampa do przewozu większej ilości samochodów

Samochody na promie są mocno upchane

Ładownia

Gorąco polecam podróż promem, ponieważ jest ona bardzo wygodna i komfortowa (o ile oczywiście morze nie jest zbyt wzburzone), na promie można ciekawie spędzić czas, odpocząć, zrelaksować się, lub nieco zaszaleć spędzając czas w pokładowym barze. Bez względu na to w jaki sposób lubicie spędzać czas podczas podroży, na szkockim promie z pewnością znajdziecie coś dla siebie ;)

Szczęśliwi z przeprawy promowej opuszczamy prom w Ullapool
Na wyspy można także dostać się w bardziej ekstrawagancki sposób, a mianowicie samolotem. Na Hebrydach Zewnętrznych znajdują się 3 lotniska: Barra, Benbecula i Stornoway, na które można polecieć z z Edynburga, Glasgow Inverness i Aberdeen. Połączenia lotnicze między stałym lądem a wyspami są jednak dość drogie i niepewne (ze względu na pogodę). Lot nie trwa długo, jednak na tych trasach latają malutkie samoloty, za którymi nie przepadam. Jedną z atrakcji takiego lotu jest możliwość wylądowania na pasie startowym zlokalizowanym na plaży na wyspie Barra. Jest to jedyne lotnisko na świecie, gdzie pas startowy wyznaczony został na plaży zalewanej przez morze podczas przypływu, w związku z czym rozkład lotów uzależniony jest od pływów. 

Pas startowy lotniska Barra - prosi się o zejście z plaży, gdy powiewa rękaw i lotnisko jest czynne

Terminal i pas startowy na lotnisku Barra - Hebrydy Zewnetrzne

Mam nadzieję, że ten wpis był pomocny - jeżeli macie jakieś pytania dotyczące Hebrydów Zewnętrznych, promów, połączeń czy czegokolwiek innego - piszcie! Postaram się pomóc! 

Pozdrawiam!

Etykiety: , , , ,