Miejsce narodzin szkockiej flagi


Jakiś czas temu postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę rowerową po East Lothian (na wschód od Edynburga). Jednym z punktów wycieczki było odwiedzenie miejsca narodzin szkockiej flagi - malutkiej wioski Athelstaneford. 


Szkocka flaga to krzyż Świętego Andrzeja, lub po szkocku Saltire - biały, przekątny krzyż na niebieskim tle. Uważana jest za najstarszą w Europie, jej pochodzenie jak i nazwa wywodzi się z bitwy która miała miejsce w pobliżu wioski Athelstaneford w 832 roku. 

szkocka flaga, miejsce narodzin szkockiej flagi


Wioska Athelstaneford nie jest zbyt imponująca, ale mieszkając w Szkocji już tyle lat, doszliśmy do wniosku, że warto byłoby odwiedzić miejsce, gdzie wg legendy narodziła się flaga tego kraju. Tym bardziej, że znajduje się ono tak niedaleko Edynburga. 


szkocka flaga, miejsce narodzin szkockiej flagi


W starym, XVI-wiecznym gołębniku, usytuowanym za kościołem, zostało zaaranżowane mini centrum dziedzictwa szkockiej flagi. Można tu wysłuchać krótkiej prezentacji opowiadającej o powstaniu flagi. Prezentacja dostępna jest w 7 językach w tym w języku polskim. 

szkocka flaga, miejsce narodzin szkockiej flagi

Obok gołębnika znajduje się punkt widokowy nad którym powiewa szkocka flaga. Można tu usiąść i napawać się widokiem lekko pofalowanych pól, zatoka Forth w oddali i górą Berwick Law (stożek wygasłego wulkanu) na horyzoncie.

szkocka flaga, miejsce narodzin szkockiej flagi


Na terenie cmentarza (w rogu od strony ulicy) znajduje się natomiast pomnik wybudowany w 1965 dla upamiętnienia miejsca bitwy w którym wg podań narodziła się szkocka flaga. Płyta ukazuje dwie walczące armie, jedna pokonana, a druga zwycięska, nad nimi widnieje krzyż św. Andrzeja. Nad pomnikiem nieustanie powiewa Saltire (szkocka flaga).

szkocka flaga, miejsce narodzin szkockiej flagi

Legenda o szkockiej fladze:

Armia Piktów pod dowództwem króla Angusa (wspierana przez grupę Szkotów) najeżdżała te część obecnego East Lothian, wówczas jeszcze terytorium angielskie - Northumbria. W pewnym momencie okazało się, że zostali otoczeni przez Saksonów (Anglików) dowodzonych przez Athelstana. Angus obawiając się o wynik potyczki modlił się o zwycięstwo i wtedy na błękitnym niebie chmury uformowały się w biały, ukośny krzyż (saltire), taki na jakim został ukrzyżowany św Andrzej. Król przysiągł, że jeśli z pomocą świętego uda mu się wygrać bitwę, to wtedy św. Andrzej zostanie patronem Szkocji. I faktycznie Angus pokonał Anglików i od tego czasu biały krzyż na niebieskim tle jest flagą narodową Szkocji. 

szkocka flaga, miejsce narodzin szkockiej flagi

Jak dojechać do Athelstaneford

Athelstaneford znajduje się około 35km na wschód od Edynburga. Łatwo tam dojechać samochodem od strony Haddington i drogi A1. 
Niezmotoryzowani mogą się tu dostać pociągiem, od stacji kolejowej w Drem (kierunek North Berwick) do Athelstaneford są około 4km, dlatego najlepszą opcją jest wybrać się tam na wycieczkę rowerową (przewóz rowerów pociągiem w Szkocji (ScotRail) jest bezpłatny, a ścieżki dla pieszych i rowerzystów są dobrze oznaczone). W tej okolicy jest wiele spokojnych, bocznych dróg z małym natężeniem ruchu, które idealnie nadają się do rowerowych przejażdżek. 


Centrum szkockiej flagi jest czynne codzienne 9-18 od 1 kwietnia do 31 października oraz w dzień św Andrzeja, który przypada 30 listopada. Wstęp darmowy.W okolicy Athelstaneford jest jeszcze kilka innych atrakcji, które można przy okazji zwiedzić: Hopetoun Monument, The Chesters Fort oraz Szkockie Muzeum Lotnictwa, natomiast w niedziele na terenie starego lotniska w East Fortune organizowany jest ryneczek na którym można kupić dosłownie wszystko.

Pozdrawiam!

Etykiety: , ,