Lista darmowych wydarzeń w Edynburgu 2016

Witajcie!

Co roku w Edynburgu odbywa się wiele różnego rodzaju darmowych imprez. Dziś chciałabym przedstawić Wam mini kalendarz zbliżających się wydarzeń, bo możne planujecie wizytę w Edynburgu, a może mieszkacie tu lub w okolicy? (jeżeli tak to koniecznie dajcie znać!) i chcielibyście wiedzieć czego można się w mieście spodziewać. Imprezy są tak różnorodne, że jestem pewna iż każdy znajdzie tu coś dla siebie ;) 
Wszystkie te atrakcje odbywają się na świeżym powietrzu, w związku z czym trzeba trzymać kciuki, aby pogoda dopisala ;)

 1. The Gumball (01/05) - ten specyficzny wyścig na 3000 mil po raz kolejny będzie przebiegał przez Edynburg. Poprzednio miał miejsce w 2014 i wtedy dokładnie go śledziliśmy, w tym roku akurat nie będzie nas w mieście w tym terminie :( Jeżeli lubicie piękne i szybkie samochody to warto się tam wybrać i je obejrzeć, a na prawdę jest co oglądać, nawet jeśli nie jesteście wielkimi fanami motoryzacji ;) Oficjalna strona Gumball3000.


 2. The Meadows Festival (04-05/06) - W dużym parku Meadows organizowany jest festiwal, można tam posłuchać fajnej muzyki, spróbować ciekawego jedzenia, a także kupić unikalne przedmioty na pchlim targu. Atmosfera, jak zazwyczaj na tutejszych tego typu imprezach, jest swobodna, luźna, wręcz sielankowa. Mozna przynieść kocyk i pośrodku tego wszystkiego urządzić sobie piknik. Na tym własnie festiwalu kilka lat temu kupiłam hula-hop, a więcej szczegółów z tej imprezy możecie zobaczyć we wpisie Meadows Festival. Oficjalna strona Meadows Festival
 3. Free Outdoor Film Festival (10-12/06) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego organizowane jest kino na swiezym powietrzu, gdzie za darmo, pod chmurka, na wielkim ekranie można obejrzeć klasyczne filmy. Ważna jest tu atmosfera, można przynieść koc i jedzenie i zorganizować sobie filmowy piknik ;) PS. Lista filmów na tegoroczny festiwal nie jest jeszcze potwierdzona.
 4. The Edinburgh Canal Festival and Raft Race (18/06) - jednym słowem to święto kanału, podczas tego dnia organizowane są nad nim różne atrakcje, można zjeść coś dobrego, jednak główną atrakcją jest pływanie na byle czym - czyli na tratwach skonstruowanych samodzielnie przez uczestników. Warto się tam wybrać, bo atmosfera jest bardzo fajna, wiele się dzieje i można zobaczyć ciekawe jednostki pływające ;) Oficjalna strona Festiwalu.


 5. Midsummer at the Botanics (21/06) - z okazji najdłuższego dnia w roku Ogród Botaniczny otwarty jest do późna, a dla odwiedzających przygotowane są różne atrakcje, pokazy, kramy z jedzeniem i inne. Oficjalna strona Ogrodu Botanicznego.
 6. Armed Forces Day (25/06) warto wybrać się na paradę, aby zobaczyć galowo ubrane oddziały i orkiestry rożnych rodzajów wojsk. Przy okazji organizowane są inne atrakcje i pokazy związane z wojskowością. 
 7. The Stockbridge Duck Race (03/07) Jak sama nazwa mówi jest to wyścig gumowych kaczuszek. Cała zabawa ma na celu zebranie funduszy na cele charytatywne, a właściciel zwycięskiej kaczuszki zgarnia nagrodę ;) O szczegółach zabawy możecie przeczytać na stronie dzielnicy Stockbridge. PS. Wszystkie kaczuszki po zakończeniu wyścigu są odławiane.
 8. Mardi Grass (16/07) - Blues i Jazz w najlepszym wydaniu. Na Grassmarket przez cały dzień słuchać można wspaniałej muzyki rodem z poludnia Stanow, a następnego dnia udać się na…
 9. Festival Carnival Parade (17/07) - to kolorowa parada na rozpoczęcie Festiwalu, różne grupy kroczą, grają, tańczą i wykonują różne akrobacje idąc główną ulica miasta (Princes Street). Warto się temu przyjrzeć, jeżeli lubicie tego typu imprezy, jeżeli macie ochotę możecie podejrzeć kilka moich zdjęć z jednej z takich festiwalowych parad.


 10. The Fringe (05-29/08) - największe edynburskie wydarzenie, na ten festiwal przyjeżdżają ludzie z całego świata, zarówno, aby oglądać jak i w nim występować. Większość spektakli jest płatna, jednak w tym czasie w całym mieście mnóstwo się dzieje, na głównych ulicach rozkładają się uliczni komicy, kuglarze, akrobaci i wszelkiej maści artyści i na prawdę jest na co popatrzeć. Oficjalna strona Fringe
 11. The Big Beach Busk (27/08) - na nadmorskiej promenadzie w Portobello zbierają się przeróżni ludzie, każdy ze swoim instrumentem i każdy gra czy też improwizuje (busk). 


 12. The Festival Fireworks Concert (29/08) - co roku na zakończenie słynnego edynburskiego festiwalu organizowany jest koncert z pokazem fajerwerków. Sztuczne ognie w takt muzyki puszczane są z zamku i najlepszym, zorganizowanym miejscem do ich oglądania jest park pod zamkiem (Princes Street Gardens) tu jednak wstęp jest płatny. W mieście można znaleźć jednak wiele innych miejsc z których można obserwować pokaz. Jednym z nich jest Calton Hill z którego oglądaliśmy pokaz fajerwerków w 2014 roku ;) 
 13. Horse Parade (11/09) - kawalkada 250 koni przemaszeruje ulicami miasta. Piękny widok szczególnie dla wielbicieli tych czworonogów, ale sadze ze wszystkim się spodoba ;) Oficjalna strona parady.

Mam nadzieję, ze znajdziecie coś dla siebie i życzę udanej zabawy!

Pozdrawiam!

Etykiety: , ,