Rzeczy, które zaskakują w UK #3


W dzisiejszej, trzeciej już części serii o rzeczach, które zaskakują na Wyspach, będzie sporo rozmaitości. Pisałam już o zaskakujących rzeczach w kuchni i kulinariach oraz o dziwnych rzeczach w mieszkaniach. Dziś natomiast napiszę o wielu różnościach, które także zwróciły moją uwagę i mogą wydać się dziwne innym przyjezdnym ;)


 1. Inne nazwy znanych produktów np. Lay's - Walkers, Rexona - Sure, Opel - Vauxhall, Algida - Wall's.
 2. Papierosy sprzedawane są w małych opakowaniach (po 10 sztuk), bardzo powszechne jest także kupowanie tytoniu luzem i zwijanie papierosów, ponieważ jest to o wiele tańsze. Ponadto od jakiego czasu w sklepach zasłonięte są półki z tytoniem, aby nie było ich widać, ma to na celu ograniczenie sprzedażny nieletnim i ograniczenie palenia w ogóle (zastanawiam się kiedy zrobią coś takiego z alkoholem?).
 3. W Szkocji panuje prohibicja (zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach) od godziny 22 do 10, także jeśli planujecie imprezę, warto zrobić większy zapas, bo nie można tu skoczyć do nocnego, czy na stacje i kupić brakującej "połówki" lub paru piwek ;). Poza tym Szkocja wyłączona jest z wielu promocji na alkohol prowadzonych w marketach w pozostałych częściach Wysp.
 4. Na stacjach benzynowych nie prowadzi się sprzedaży alkoholu.
 5. Nie ma stacji całodobowych.
 6. Nie ma aptek całodobowych/dyżurnych, otwarte są tak jak normalne sklepy 9-17.
 7. Puby czynne sa do 1 w nocy. Na jakiś czas przed zamknięciem rozlega się dzwonek, który ogłasza możliwość zakupu ostatniej kolejki.
 8. Kluby czynne są do 3 nad ranem.
 9. Nie można wynosić alkoholu z pubu, a ogródki są tu mało popularne, choć stopniowo pojawia się ich coraz więcej.
 10. Czerwone światło na przejściu dla pieszych to tylko informacja, że trzeba zachować ostrożność, a jeżeli przechodzi się na czerwonym, to robimy to na własną odpowiedzialność.
 11. Przejścia dla pieszych z żółtymi, kulistymi lampami, to jedyne miejsca gdzie pieszy ma pierwszeństwo i samochody bezwzględnie się tu zatrzymują. We wszystkich innych miejscach, mimo istniejącego przejścia, samochody często nawet nie zwalniają i to pieszy powinien uważać, gdy wchodzi na jezdnie!
 12. Przed przejściem dla pieszych, nawet jeżeli są światła, na jezdni jest napis w którą stronę należy się obejrzeć.
 13. Na autobus trzeba machnąć, aby się zatrzymał na przystanku, a gdy chce się wysiąść należy nacisnąć przycisk.
 14. Ludzie na przystanku do wejścia do autobusu ustawiają się w kolejce.
 15. Bilety na autobus kupuje się u kierowcy za gotówkę, którą trzeba mieć równo odliczoną (nie jest wydawana reszta - w autobusach miejskich, w podmiejskich i dalekobieżnych tak).
 16. Inne jednostki miar (stopy, jardy, mile, funty, kamienie).
 17. Ludzie są bardzo mili i uprzejmi, uśmiechają się do siebie na ulicach, przepraszają mimo, ze to była Twoja wina.
 18. W sklepach nie sprzedają alkoholu rodzicom z dziećmi, w trosce o trzeźwość młodzieży, opisałam taka sytuacje szczegółowo jakiś czas temu, ponieważ byłam jej świadkiem.
 19. Na weselu trzeba samemu kupić sobie alkohol.
 20. Darmowa antykoncepcja - GP, czyli lekarz pierwszego kontaktu wypisuje receptę, po czym zanosi się ją do apteki i odbiera przepisane medykamenty.
 21. Tolerancja - nikogo nie obchodzi skąd jesteś, jak wyglądasz i jak się ubierasz.
 22. Dzieci hartowane są od małego - często w środku zimy widuje małe dzieci z gołymi nogami, kiedy ja okutana jestem w kurtkę i szalik.
 23. Brak graffiti, zadbane miasteczka, czyste ulice.
 24. Miasto po imprezach masowych np. Sylwestrze (Hogmany), jest błyskawicznie posprzątane.
 25. Nadopiekuńczość - np. na kranie z gorącą wodą uwaga "hot water", na mokrej podłodze połykacz "uwaga ślisko", a przykład ode mnie z pracy, jak dba się o bezpieczenstwo rowerzystow na parkingu.
 26. Pogoda jest głównym tematem do rozmowy, czy świeci słońce, czy pada deszcz, często stanowi główny artykuł na pierwszych stronach gazet/internetowych stron informacyjnych.
 27. I spostrzeżenie z ostatniego weekendu - ludzie oczekujący na wejście na mecz piłkarski grzecznie stoją w kolejce, długiej na kilkaset metrów! 
Wyszła z tego całkiem długa lista, ale nie chciałam rozdrabniać się na dwa kolejne wpisy. Ciekawa jestem czy dodalibyście do tego coś jeszcze? Czy jest coś co Was szokuje, a co pominęłam na swojej liście? Jeżeli tak to koniecznie dajcie znać! :) 

Pozdrawiam!

Etykiety: ,