środa, 26 sierpnia 2015

Dlaczego kupiłam rower miejski

Przez długi czas byłam bardzo sceptycznie nastawiona do rowerów miejskich. Miałam wrażenie, że jeżdżą nim jedynie artystki, błękitne ptaki i inne gwiazdeczki z rozwianymi włosami i apaszką na szyi, często nie bardzo panujące nad swoim pojazdem, nie wspominając nawet o znajomości przepisów ruchu drogowego. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło.  W ostatnich latach rowery miejskie stały się niezwykle popularne, co raz więcej ludzi jeździ na tego typu rowerach, choć nadal trafiają się tacy, którzy nie powinni korzystać z żadnego pojazdu mechanicznego, ale to jest temat na osobny wpis ;) 

rower miejski, zalety roweru miejskiego, dlaczego kupilam rower miejski,


Momentem przełomowym była w moim przypadku wizyta w Amsterdamie, kiedy to zobaczyłam jak mieszkańcy tego miasta wykorzystują rower do codziennego życia - dojazdów do pracy, na zakupy czy odwożenia dzieci do przedszkola. Przekonałam się, że rower miejski może służyć do zwykłego i bardzo sprawnego przemieszczania się po zatłoczonym mieście, a do tego nie wymaga specjalnego stroju. Można nim wszędzie dojechać, zeskakiwać w biegu, postawić pod sklepem i załatwić niezbędne sprawunki. Od tego czasu zapragnęłam mieć taki rower, jednak długo zwlekałam z tym zakupem. Zastanawiałam się, rozważałam, patrzyłam na coraz to nowe zdjęcia takich pięknych jednośladów, aż w końcu postanowiłam zaryzykować i kupiłam taki rower. Była to swego rodzaju zachcianka, ponieważ miałam inny rower, z którego korzystałam, doszłam jednak do wniosku, że rower miejski to zupełnie co innego, jest elegancki i stylowy i można jeździć na nim w spódnicy - ten argument zdecydowanie przeważył szalę ;) 

Kupiłam go i nie zawiodłam sie - bardzo ładnie się prezentuje, jest wygodny i świetnie wygląda na zdjęciach;) 

Zalety roweru miejskiego, które sprawiły, że go pokochałam:
 • Wygodny - tego typu rower został skonstruowany dla wygody. Sylwetka jest na nim wyprostowana, pozycja jaką się na nim przyjmuje nie obciąża pleców, jest naturalna. Ręce lekko i swobodnie spoczywają na kierownicy, żadne mięśnie nie są napięte. Wyprostowana sylwetka przyczynia się jednak do większych oporów powietrza, a co za tym idzie mniejszej prędkości. Jednak nie osiągana prędkość jest na takim rowerze najważniejsza - liczy się wygoda i komfort jazdy. 
 • Szerokie siodełko - bardzo wygodne i miękkie - nie boli od niego pupa. Choć przyznam, że nie jest ono zbyt wygodne na dłuższe trasy.
 • Szeroka kierownica - sprawia, że ręce są wygodnie, naturalnie ułożone. Ponadto szeroka kierownica umożliwia zamontowanie na niej kosza, tak istotnego w tego typu rowerach. 
 • Duże koła, wąskie opony - przyczyniają się do łatwiejszego toczenia się roweru. 
 • otniki - to nieodzowne wyposażenie roweru miejskiego, dzięki nim możemy jeździć nawet podczas deszczu bez obawy ochlapania twarzy i błotnego pasa na plecach. 
 • Kosz - można do niego wrzucić różne drobiazgi, zakupy, świetnie sprawdza się podczas zakupow na rynku ;) 
 • Bagażnik - można na nim przewieźć na prawdę wiele rzeczy, a gdy zainstalujemy na nim specjale torby (sakwy) będzie jeszcze bardziej praktyczny i pomieści spore zakupy.
 • Nóżka - jest to bardzo sprytne urządzenie z którego cieszę się jak dziecko, w moich innych rowerach nie mam tego drobiazgu i zawsze muszę szukać odpowiedniego miejsca, o które mogłabym oprzeć rower. W rowerze miejskim z nóżką nie mam tego problemu - stawiam go tam gdzie chcę, nawet na środku pola ;) 
 • Praktyczny - jak sama nazwa mówi - idealnie nadaje się do jazdy po mieście, do częstego zatrzymywania się, postojów na światłach, szybkiego i łatwego schodzenia w różnych celach, można z niego w każdej chwili zeskoczyć. Nie trzeba przerzucać nogi przez ramę/siodełko. 
 • Design i stylizacja - w takim rowerze są niezwykle istotne. Sama kupiłam go dlatego że ładnie wygląda i ma śliczny błękitny kolor;) I taki właśnie ma być rower miejski - ma być wygodny i pięknie się prezentować;) Ponadto do takich rowerów można dokupić mnóstwo różnych gadżetów, dzięki którym rower możemy spersonalizować - dołożyć dodatki w ulubionych kolorach czy wzorach. Może to być kolorowy dzwonek, kosz z różnobarwnymi wkładami, pokrowiec na siodełko z wzorzystych materiałów, lub zrobione na szydełku, torby, sakwy, a nawet śmieszne nakrętki na wentyle.
 • Idealny do jazdy po mieście - można na nim jeździć w normalnym/cywilnym stroju, nawet w spódnicy czy sukience, co idealnie sprawdza się szczególnie latem. Jazda w takim stroju możliwa jest dzięki pozycji jaką się na nim przyjmuje, ale także dzięki osłonie łańcucha (niektóre rowery mają także osłonę tylnego kola, można ją także dokupić), aby materiał nie wplatał się w szprychy. 
 • Śliczny - nieprawdaż? :) 
Jedyną wadą jaką można zarzucić rowerom tego typu to ich dość duży ciężar. Wynika to z typu ramy, która aby była sztywna i wytrzymała musi być odpowiednio wzmocniona, dlatego również rowery te są zazwyczaj stalowe nie aluminiowe lub kompozytowe jak inne typy rowerów o ramie diamentowej.  
Ze względu na wyprostowaną sylwetkę trudno się na nich jeździ pod silny wiatr, ze względu na opór jaki stawia cały korpus. Jednak tak jak wspomniałam na tym rowerze nie liczy się prędkość i osiągi, lecz wygoda, komfort i wygląd. 


A czy Wam podobają się rowery miejskie? Jeździcie na takich? Jeżeli tak, to koniecznie dajcie znać co o nich sądzicie ;) 

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziekuję za komentarze! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...