Cape Verde, czyli Wyspy Zielonego Przyladka


Już za kilka godzin wyjeżdżam na wakacje, tym razem wybór padł na Wyspy Zielonego Przylądka.

Gdzie to jest i co to za kraina?

14.55N i 23.31W

Trochę cieplej? :) Nie? w takim razie czytajcie dalej :)

Cape (Cabo) Verde to wulkaniczne wyspy leżące na Oceanie Atlantyckim, około 600km na zachód od wybrzeży Afryki. Archipelag składa się z 10 głównych wysp i kilkunastu mniejszych wysepek. Najwyższym punktem jest wulkan Pico do Fogo 2829m.n.p.m. Ukształtowanie terenu jest wyżynno-górzyste, naturalna roślinność charakterystyczna jest dla obszarów pustynnych i półpustynnych, typowych dla szerokości zwrotnikowych. Poszczególne wyspy są zróżnicowane, zarówno pod względem ukształtowania terenu jak i roślinności. Wyspa Sal (na którą się wybieram) jest raczej równinna, jej najwyższy punkt sięga zaledwie 400m. Sal jest najstarsza wyspa archipelagu, powstała w wyniku erupcji wulkanu koło 15 milionów lat temu, wulkan ten jest obecnie wygasły. Jednak na innych wysepkach występuje aktywność wulkaniczna, a ostatni wybuch miał miejsce w 1995r - Pico do Fogo.
Sal to niewielka wyspa (12x35km, 216km2), charakteryzuje się szerokimi, dużymi plażami oraz znacznymi pokładami soli - stad nazwa. Zamieszkuje j około 35000 ludności, co daje stosunkowo wysoka gęstość zaludnienia - 165os/km2.


Zrodlo


Kilka podstawowych informacji:

Stolica - Praira, na największej wyspie archipelagu - Santiago
Powierzchnia - 4033km2
Liczba ludności - 492tys
Gęstość zaludnienia - 122 os/km2
Strefa czasowa - UTC -1
Język urzędowy - portugalski


Klimat

Średnia roczna suma opadów nie przekracza 250mm, tak niewielka ilość opadów wynika z położenia geograficznego, bliskości zimnego prądu kanaryjskiego oraz wpływu wyżu azorskiego, większe opady występują okresie od sierpnia do października, ale z pewnością nie są to opady, które mogłyby popsuć wakacje. Średnia temperatura w styczniu wynosi 22st C, a w lipcu 27, średnia roczna to około 26st C. Wyspy odznaczają się bardzo dużą ilością dni słonecznych średnio 350 dni w roku. Jednym słowem - wymarzone miejsce na wakacje;)

Szczypta historii

Od początku swego istnienia, aż do XV wieku wyspy te byly niezamieszkane. W  drugiej  połowie  XVw.  zostały  skolonizowane przez Portugalczyków i zasiedlone przez  niewolników sprowadzonych głównie z Senegalu. Dlatego też obecni mieszkańcy wysp to głownie mulaci. W XVI wieku wyspy czerpały ogromne zyski z niezbyt chlubnego handlu niewolnikami. Wraz z zakończeniem handlu żywym towarem, ekonomia wysp znacznie podupadła.

Na wyspach dominuje chrześcijaństwo, choć część ludności wyznaje tradycyjne religie plemienne.

Językiem urzędowym jest portugalski, jednak większość ludności posługuje się także językiem kreolskim (język mieszany powstały na bazie języka europejskiego (tu portugalskiego) ze znacznym dodatkiem języka lokalnego, tubylczego). Powszechna i obowiązkowa szkołach& jest nauka języka francuskiego.

Klikając na strone operatora możecie zobaczyć kilka zdjęć i przeczytac co ta wysepka ma do zaoferowania.

Niektórzy opisują Cape Verde jako afrykańskie Karaiby, odnosząc się do tutejszych białych, piaszczystych plaż, lazurowych wód i kolorowej zabudowy miasteczek.

Jestem niezmiernie ciekawa tego kraju, kultury, ludzi, a przede wszystkim lokalnego jedzenia;) Mam nadzieje, ze będzie co najmniej tak pięknie jak na zdjęciach, które widziałam w sieci.

A oto co czeka mnie w hotelu :) 


Zrodlo

Mam nadzieje, ze po powrocie będę mogła napisać więcej o tym kraju, opierając się na własnych odczuciach i przeżyciach, a nie na suchej wiedzy encyklopedycznej. Ale jest to moja pierwsza wyprawa na te wyspę i absolutnie nie wiem czego się spodziewać. Mam nadzieje, ze rzeczywistość będzie o wiele ciekawsza od tego co ;przeczytałam i ;obejrzałam w internecie;) 

Pozdrawiam i do usłyszenia po moim powrocie!

PS. Jeżeli uda mi się podłączyć do internetu, postaram się podesłać jakieś zdjęcia na Instagramie
Etykiety: ,